środa, 5 października 2016

Zamieszkać w stodole

Jedni twierdzą, że koszt adaptacji stodoły dorównuje kosztowi budowy nowego domu lub nawet może go przewyższyć. Inni potrafią jakoś ogarnąć formalności, projekt i realizację mieszcząc się w całkiem sensownym budżecie, większość prac wykonując stopniowo metodą gospodarczą. Wiadomo, każdy przypadek jest inny. Ogólnie mówiąc koszt zależy od lokalizacji oraz zakresu zmian (jak bardzo trzeba zmodyfikować istniejącą konstrukcję budynku, jaki jest stan uzbrojenia w media itp.)
Co może być konieczne na początku naszej przygody budowlanej? Na pewno uzyskanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku, projekt architektoniczno-budowlany, inwentaryzacja, ekspertyza techniczna. Z grubsza tyle - w rzeczywistości może być więcej uzgodnień i pozwoleń. Oczywiście zanim zdecydujemy się na zakup działki z naszą stodołą koniecznie należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego bo może okazać się, że nie będziemy mogli w ogóle nic zmieniać na działce i cały plan weźmie w łeb. Oprócz finansów uzbroić powinniśmy się również w pokłady cierpliwości gdyż procedury mogą okazać się czasochłonne. Żeby Was jednak całkowicie nie zniechęcić a wprost przeciwnie, przekonać, że warto zamieszczam zdjęcia fantastycznych konwersji. Oby jak najwięcej było takich w naszym krajobrazie :)

Photo by Pinterest
Photo by OneKinDesigne
Photo by Pinterest
Photo by Pinterest
Photo by Pinterest
Photo by ArchDailyPhotos by Contemporist
Photo by Pinterest
Photo by Pinterest
Photo by Pinterest
Photo by Loftenberg
Photo by Pinterest
Photo by Pinterest
Photo by Pinterest
Photo by Pinterest
Photo by Pinterest

Photos by Pinterest
Photo by Pinterest
Photo by Curbed

9 komentarzy:

 1. Przepiękny dom - stodoła :) Niestety nie polskiego Kowalskiego kieszeń. Taki domek to tylko budować z dla od innych domów. Przez te okna można mieć wielu ciekawskich ludzi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tą kieszenią ta fakt... :) dlatego chyba wszystkie te fotki pokazują raczej nie polskie stodoły...

   Pozdrawiam
   Agee

   Usuń
 2. Niesamowite wnętrza, ale w Polsce raczej niewiele osób podejmie się takiego przedsięwzięcia. Wolimy bardziej tradycyjne rozwiązania i dążymy raczej do „małych domów z ogródkiem” niż ogromnych rezydencji z otwartą przestrzenią. Poza tym, takie stodoły z prawdziwego zdarzenia są u nas rzadkością, a ewentualnie inwestorzy wolą je wyburzyć i postawić murowany dom od podstaw. Niemniej, te wnętrza są genialne i byłoby świetnie, gdybyśmy zaczęli dostrzegać potencjał w starych stodołach. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mankamentów jest pewnie więcej, pierwszy jaki mi się nasuwa to koszty ogrzania takiej kubatury czy odpowiedniego doświetlenia każdego pomieszczenia. Inwestorzy takich budów wielokrotnie pewnie łapią się za głowę... :)

   Pozdrawiam
   Agee

   Usuń
 3. Wyglądają ekstra, jednak zastanawiam się jak przy tak wysokich sufitach bezpiecznie zmienić żarówkę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hie hie, no może to być problem :) szczególnie gdy montuje się lampy strasznie wysoko...

   Pozdrawiam
   Agee

   Usuń
 4. Uwielbiam takie wnętrza, podobne rzeczy można zobaczyć w Veranda Country :). Zawsze podziwiam ludzi, którzy własnymi siłami robią coś z niczego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacja, niesamowte projekty, mają swój indywidualny charakter i są ponadczasowe. Czapki z głów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z takim pomysłem nigdy wcześniej się nie spotkałem, nie powiem, bardzo mnie to zaskoczyło. Mogłabyś podac mi adres www do tego stołu z ostatniego zdjęcia? Ciekawi mnie jego budowa oraz oczywiście cena :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...