Jedni twierdzą, że koszt adaptacji stodoły dorównuje kosztowi budowy nowego domu lub nawet może go przewyższyć. Inni potrafią jakoś ogarnąć formalności, projekt i realizację mieszcząc się w całkiem sensownym budżecie, większość prac wykonując stopniowo metodą gospodarczą. Wiadomo, każdy przypadek jest inny. Ogólnie mówiąc koszt zależy od lokalizacji oraz zakresu zmian (jak bardzo trzeba zmodyfikować istniejącą konstrukcję budynku, jaki jest stan uzbrojenia w media itp.)
Co może być konieczne na początku naszej przygody budowlanej? Na pewno uzyskanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania budynku, projekt architektoniczno-budowlany, inwentaryzacja, ekspertyza techniczna. Z grubsza tyle - w rzeczywistości może być więcej uzgodnień i pozwoleń. Oczywiście zanim zdecydujemy się na zakup działki z naszą stodołą koniecznie należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego bo może okazać się, że nie będziemy mogli w ogóle nic zmieniać na działce i cały plan weźmie w łeb. Oprócz finansów uzbroić powinniśmy się również w pokłady cierpliwości gdyż procedury mogą okazać się czasochłonne. Żeby Was jednak całkowicie nie zniechęcić a wprost przeciwnie, przekonać, że warto zamieszczam zdjęcia fantastycznych konwersji. Oby jak najwięcej było takich w naszym krajobrazie :)
Przepiękny dom - stodoła :) Niestety nie polskiego Kowalskiego kieszeń. Taki domek to tylko budować z dla od innych domów. Przez te okna można mieć wielu ciekawskich ludzi :)
OdpowiedzUsuńZ tą kieszenią ta fakt... :) dlatego chyba wszystkie te fotki pokazują raczej nie polskie stodoły...
UsuńPozdrawiam
Agee
Niesamowite wnętrza, ale w Polsce raczej niewiele osób podejmie się takiego przedsięwzięcia. Wolimy bardziej tradycyjne rozwiązania i dążymy raczej do „małych domów z ogródkiem” niż ogromnych rezydencji z otwartą przestrzenią. Poza tym, takie stodoły z prawdziwego zdarzenia są u nas rzadkością, a ewentualnie inwestorzy wolą je wyburzyć i postawić murowany dom od podstaw. Niemniej, te wnętrza są genialne i byłoby świetnie, gdybyśmy zaczęli dostrzegać potencjał w starych stodołach. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńMankamentów jest pewnie więcej, pierwszy jaki mi się nasuwa to koszty ogrzania takiej kubatury czy odpowiedniego doświetlenia każdego pomieszczenia. Inwestorzy takich budów wielokrotnie pewnie łapią się za głowę... :)
UsuńPozdrawiam
Agee
Wyglądają ekstra, jednak zastanawiam się jak przy tak wysokich sufitach bezpiecznie zmienić żarówkę ;)
OdpowiedzUsuńHie hie, no może to być problem :) szczególnie gdy montuje się lampy strasznie wysoko...
UsuńPozdrawiam
Agee
Uwielbiam takie wnętrza, podobne rzeczy można zobaczyć w Veranda Country :). Zawsze podziwiam ludzi, którzy własnymi siłami robią coś z niczego.
OdpowiedzUsuńRewelacja, niesamowte projekty, mają swój indywidualny charakter i są ponadczasowe. Czapki z głów.
OdpowiedzUsuńZ takim pomysłem nigdy wcześniej się nie spotkałem, nie powiem, bardzo mnie to zaskoczyło. Mogłabyś podac mi adres www do tego stołu z ostatniego zdjęcia? Ciekawi mnie jego budowa oraz oczywiście cena :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe i interesujące budynki. Nowoczesna architektura skłania również do nowoczesnego ogrodu
OdpowiedzUsuńHmmm ciekawie i na pewno oryginalnie wygląda ten dom. Nie wiem czy umiałabym jednak go urządzić. Chyba wszystko z mebli, bo czy to szafy i garderoby na wymiar zamawiałabym u kogoś sprawdzonego. Aby stylowo i rozmiarowo pasowałby do danego wnętrza.
OdpowiedzUsuń